Gardinia w Europie

Historia

Gardinia - to dziś duże międzynarodowe przedsiębiorstwo, które wywodzi swoje korzenie z Isny, małego niemieckiego miasteczka w Allgäu. To tam 17.02.1950 roku Adolf Wälder i Gebhard Klein opatentowali pierwszy produkt : drewnianą szynę sufitową i łuki do niej. I to był początek historii sukcesu...

Jeszcze w tym samym roku założone zostaje przedsiębiorstwo i fabryka drewnianych szyn sufitowych. Rosnący na nie popyt sprawia, że w 1958 roku powstaje Gardinia Plastikwerk, gdzie masowo produkowane są szyny sufitowe z tworzyw sztucznych, dodatki do nich oraz listwy przypodłogowe. Zmiany struktury rynku i notujący znaczne wskaźniki rozwoju sektor sklepów budowlanych skłaniają właścicieli przedsiębiorstwa do zmiany profilu działalności. Sektor produkcyjny zostaje poszerzony o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, a Gardinia wprowadza swoje produkty do systemu sprzedaży samoobsługowej. W 1982 roku ma miejsce kolejny krok milowy w rozwoju przedsiębiorstwa. Wykreowana zostaje marka ALUGARD, będąca synonimem towarów produkowanych na zamówienie klienta oraz przeznaczonych dla architektów i dekoratorów wnętrz. Pod tą marką oferowane są ekskluzywne karnisze, szyny aluminiowe wysokiej jakości oraz systemy zabezpieczeń przeciwsłonecznych.

W 1983 roku kończy się pewien etap w rozwoju firmy. Umiera jej współzałożyciel Adolf Wälder. Niestety nieszczęścia chodzą parami - na wiosnę ma miejsce tragiczny w skutkach pożar fabryki Plastikwerk.

Ale nikt się nie poddaje. Spalona fabryka zostaje odbudowana. Zmienia się też w międzyczasie sytuacja polityczna w Europie. Dla niemieckiego przedsiębiorstwa jest to kolejna szansa, którą wykorzystuje. Upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec otwierają przed Gardinią rynki byłej NRD. Na jej terenie powstają oddziały w Zachow pod Berlinem i w Schmölln na południowym wschodzie Niemiec. Reinhard Heidemann - odpowiedzialny wówczas za rozwój przedsiębiorstwa - idzie jeszcze dalej i widzi szansę w krajach Europy Wschodniej. Dla Gardinii zaczyna się era "Go East!" W 1990 roku powstaje pierwszy oddział Gardinii w Czechach, a następnie w 1994 w Polsce i na Węgrzech. Produkty pod marką GARDINIA i ALUGARD pojawiają się stopniowo na oknach w pozostałych krajach bloku wschodniego : w Rumunii, na Białorusi i Słowacji, w Turcji, na Ukrainie i w Rosji, w Chorwacji, Bułgarii i ostatnio w 2008 w krajach nadbałtyckich.

Mała rodzinna firma Gardinia stała się w ciągu 60 lat ogromnym międzynarodowym przedsiębiorstwem, liderem rynku i potentatem w branży dekoracji okna w Europie Centralnej i Wschodniej.