Finał konkursu Metamorfoza Zazdrostki

Pozazdrościć zazdrostce

Gardinia docenia piękno polskiego rękodzieła i w ramach programu społecznej odpowiedzialności biznesu pt. "Metamorfoza zazdrostki" włączyła się w działania promujące i pielęgnujące lokalne tradycje związane z kultywowaniem dawnych technik rzemieślniczych na terenie południowo-wschodniej Polski.

Wraz z Fundacją NADwyraz i programem "Szlak Tradycyjnego Rzemiosła" zorganizowała w maju ubiegłego roku konkurs "Metamorfoza zazdrostki" . Do udziału w nim zaprosiła rękodzielniczki, które na co dzień zajmują się ręcznym wykonywaniem haftów, koronek czy szydełkowaniem, dbając w ten sposób o zachowanie i przekazanie lokalnych tradycji.
Zadaniem uczestniczek było ręczne wykonanie dowolną techniką najładniejszej czy najbardziej oryginalnej zazdrostki. Konkurs ten miał pokazać, że rękodzieło jest nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Jako produkt wyjątkowy, wpisujący się w obecne trendy, może być obecny na rynku i stać się mimo swojego unikatowego charakteru dostępny dla masowego odbiorcy.
Do konkursu zgłosiło się 11 pań przekazując pod ocenę komisji 22 małe dzieła sztuki: zazdrostki wykonane w różnych kolorach i technikach: haftu, szydełkowania czy koronki klockowej.

Finał konkursu i wybór tej najpiękniejszej zazdrostki odbył się 16. marca w Galerii Wnętrz Domar pod hasłem "Pozazdrościć zazdrostce". Wzięły w nim udział uczestniczki konkursu, opowiadały o swojej codziennej pracy, zdradzały rękodzielnicze tajniki i zaprosiły na wielkanocny kiermasz wyrobów oraz degustację przysmaków z regionu Małopolski i Podkarpacia. W formie wystawy zaprezentowane zostały wszystkie nadesłane na konkurs prace.

O godz. 15.00 rozpoczęła obrady komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Agaty Danielak-Kujdy, prorektora wrocławskiej ASP. Po burzliwych obradach postanowiła przyznać nagrodę główną zazdrostce "Geometryczne Koła", której autorką jest pani Jadwiga Tokarz z Wiśniowej. Zdaniem komisji to właśnie ta praca najlepiej połączyła tradycję z nowoczesnością.

Wyróżnienie specjalne przyznano pracom nadesłanym przez panią Magdalenę Cięciwę wykonanym w technice koronki klockowej. Pani Magdalena prezentowała warsztat powstawania tych arcydzieł koronkarstwa. Swoje umiejętności przekazuje również córce.

Wszystkich odwiedzających Domar Gardinia zaprosiła do udziału w konkursie na nazwę dla zwycięskiej zazdrostki. Zwyciężyła propozycja "Oknodzianki" zgłoszona przez pana Łukasza Frańczaka.

Do dyspozycji byli także specjaliści Gardinii od aranżacji okien, którzy doradzali jak zmienić swoje okna na wiosnę.